Przejdź do treści
Strona główna » Bieganie w górach. Praktyczne porady

Bieganie w górach. Praktyczne porady

  • przez

Bieganie w górach wymaga specyficznego podejścia do ubioru, dostosowanego do zmiennej aury, trudnego terenu i intensywności wysiłku. Zasady ubioru w trakcie biegu w górach są kluczowe dla komfortu, bezpieczeństwa i efektywności biegacza.

Pierwszą zasadą jest warstwowy ubiór. Zastosowanie kilku warstw pozwala dostosować się do zmiennych warunków atmosferycznych. Funkcjonalna bielizna termoaktywna na pierwszej warstwie odpowiada za odprowadzanie wilgoci z ciała, zapobiegając uczuciu mokrości. Druga warstwa, zazwyczaj polar czy ciepła bluza, zapewnia izolację termiczną. Zewnętrzna warstwa powinna chronić przed deszczem, wiatrem i inny niekorzystnym warunkami atmosferycznymi.

Drugą zasadą jest noszenie odpowiednich butów. Buty do biegania w górach powinny charakteryzować się solidną podeszwą z odpowiednim bieżnikiem, aby zapewnić przyczepność na różnorodnym terenie. Dodatkowo, powinny być wygodne, stabilne i dobrze trzymać stopę, minimalizując ryzyko skręceń czy kontuzji.

Dbając o odpowiedni ubiór, biegacze w górach mogą cieszyć się pełnym komfortem podczas treningów czy zawodów, niezależnie od kapryśnych warunków atmosferycznych i zróżnicowanego terenu.