Przejdź do treści
Strona główna » Jezioro, czy zalew?

Jezioro, czy zalew?

  • przez

Jezioro Solińskie, zwane również Zalewem Solińskim, to sztuczny zbiornik wodny powstały w wyniku zbudowania tamy na rzece San. Historia jeziora sięga lat 60. XX wieku, kiedy to rozpoczęto prace nad utworzeniem zapory wodnej w Polańczyku. Budowa tamy zakończyła się w 1968 roku, co doprowadziło do powstania jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce.

Głównym celem utworzenia Jeziora Solińskiego było zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz dostarczenie energii elektrycznej dla okolicznych miejscowości. Dzięki tamie, powstał nie tylko zbiornik retencyjny, ale także malownicze jezioro o powierzchni około 22 km² i maksymalnej głębokości przekraczającej 40 metrów.

Jezioro Solińskie szybko stało się atrakcyjnym regionem turystycznym, przyciągającym miłośników wodnych rozrywek, wędkarzy i entuzjastów przyrody. Znajdujące się wokół niego miejscowości, takie jak Solina czy Polańczyk, stały się popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Tutejsze krajobrazy, otoczone górami Bieszczad, sprawiają, że Jezioro Solińskie to nie tylko ważny element infrastruktury wodnej, ale także malownicza perła w sercu Bieszczadów, z bogatą historią i dziedzictwem przyrodniczym.